2009-11-30
Szanowni Państwo
od pamiętnego i znamiennego roku 1988, który rozpoczął „Wiosnę Solidarności”
początkowo w Polsce, a w niedługim czasie i poza granicami naszego kraju istniała potrzeba rzetelnego udokumentowania wydarzeń i rodzących się w szybkim tempie przemian.
Dobre opisywanie spraw z historii najnowszej wymaga upływu sporej ilości czasu, aby wygasły emocje bezpośrednich uczestników tych wydarzeń. Lata mijały, emocje przygasały, coraz więcej dokumentów wychodziło na światło dzienne, a żadne kompleksowo ujęte opracowania dotyczące czasów naszej wspólnej walki o prawa człowieka, swobody obywatelskie i godne życie nie powstawały. Tu i ówdzie pojawiały się wzmianki odnoszące się do przedmiotu sprawy, ale zwykle były one powierzchowne i nie opisywały ani heroizmu robotników, ani nie ukazywały istoty tamtej walki.
Wygląda, że znowu przeszedł czas aby wziąć nasze sprawy w nasze ręce. Tym razem idzie o pamięć historyczną, prawdziwość przekazów, a tym samym o nasze korzenie i tożsamość. Nikt za nas tego nie zrobi i nikt nie zrobi tego lepiej od żywych, bezpośrednich uczestników i świadków tamtego czasu.
Założyłem stronę internetową, która szybko stała się jedynym istniejącym w przestrzeni internetowej portalem o tej tematyce. Poświęcony on jest walce o Niepodległą ze szczególnym uwzględnieniem historii podziemnej Solidarności w Krakowie. Zarówno Nowa Huta jak i kombinat metalurgiczny, który stanowił wtedy bastion solidarności walczącej, i na który oglądał się cały świat, zajmują własciwą ilość przestrzeni portalu. Wraz ze zdobywanymi materiałami i po ich opracowaniu przestrzeń
ta ciągle ulega powiększeniu.
Praca historyka, amatora w szczególności, wymaga poświęcenia sporej ilości czasu i środków. Wszystkie prace i działania związane z prowadzeniem tej jedynej w sieci strony poświęconej naszej sprawiefinansowane są z mojej prywatnej kieszeni. Z istnienia takiego miejsca korzystają wszyscy bez wujątku. Instytucje takie jak: IPN, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, Europejskie Centrum Solidarności, Centrum Dokumentacji czynu Niepodległościowego, Biblioteka Jagiellońska czy Centrum
Kultury Narodowej często powołują się na informacje pochodzące z tego portalu. Instytucje zagraniczne takie jak: Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce, Polonia Amerykańska, Polonia Canadyjska, Polonia Australijska w sposób ciągły współpracują i korzystają z Tej strony. Często korzystają i odwołują się w swoich pracach dyplomowych magistranci i doktoranci.
Więc, cała ta praca i poświęcenie wyraźnie nie idzie na marne. O czym tak dużo słów tu padło? Proszę zajrzeć na portal i ocenić.