2019-12-04
Grudzień 1981 i 35 lecie FMW w Gdańsku

Gdy "słowo, ciałem się staje"... Jeszcze kilka miesięcy temu Darek rzucił pomysł: Może by tak upamiętnić Federację Młodzieży Walczącej w jej 35 lecie czymś w Brygidzie, w Ołtarzu Bursztynowym. Pomyślałem, no chyba zwariował, gdzie my w takim wielkim dziele, ale powiedziałem, że pewnie. Spotkanie z Proboszczem ks. Ludwikiem i ustalamy - krzyż FMW, obok innych krzyży, formacji walczących o Wolną Polskę.
Ale jak to zrobić, przecież tyle kasy? Mamy kolegę z Krakowa Jery, on robi tego typu dzieła, podjął się, kolejny krok, dostarczenie do Gdańska i ubieranie w bursztyn, to zadanie dla Pani Iwony - na zdjęciu. Jesteśmy tak blisko, owszem brakuje trochę środków, ale wierzę, że ze wsparciem dawnych działaczy FMW, wpiszemy się, właściwie naszą młodość miejscu które dla FMW Reg. Gdańsk, było zawsze skrawkiem wolności, w naszym miejscu. Dziękuję Wam wszystkim i do zobaczenia 13 grudnia, na uroczystości.
Poniżej jeszcze roboczy program, który już niewiele może się różnić, jednak miejsca, jak i godziny pozostaną. Zapraszam nie tylko dawnych działaczy FMW, ale przyjaciół z innych organizacji i Tych którym losy naszej Ojczyzny i dziś nie są obojętne.
PAMIĘCI OFIAR STANU WOJENNEGO
W 35 ROCZNICĘ POWSTANIA FEDERACJI MŁODZIEŻY WALCZĄCEJ.
W ramach obchodów 35 Rocznicy powstania FMW 13 grudnia 2019 r. w tragiczną rocznicę Grudnia 1981 r., zapraszamy pod Pomnik Ofiar Stanu Wojennego – w miejsce gdzie został zastrzelony 17 grudnia 1981 r. "Tolek" Antoni Browarczyk. Po złożeniu kwiatów, zapaleniu zniczy udamy się do kościoła św. Brygidy na uroczystą mszę św. podczas której dokonane zostanie odsłonięcie i poświęcenie krzyża FMW, wkomponowanego w Bursztynowy Ołtarz. Następnie w Muzeum II Wojny światowej odbędzie się debata: „Działalność opozycyjna młodzieży od stanu wojennego do końca lat osiemdziesiątych”
17.40 Spotkanie - 18.00 - składanie wieńców, zapalenie zniczy, modlitwa – Pomnik Ofiar Stanu Wojennego w Gdańsku – Park Marii Curie Skłodowskiej
18.30 Msza Święta w kościele Św. Brygidy w intencji Ofiar Stanu Wojennego - uroczyste odsłonięcie i poświęcenie krzyża FMW
20.00 Muzeum II Wojny Światowej, powitanie gości Dyrektor MIIWŚ Karol Nawrocki – Debata: „Działalność opozycyjna młodzieży od stanu wojennego do końca lat osiemdziesiątych”. Moderator: Prezes Radia Gdańsk Adam Chmielecki, SFMW Robert Kwiatek. Uczestnicy: Ks. Jarosław Wąsowicz, Jacek Kurski, Piotr Semka, Arkadiusz Kazański, Andrzej Sosnowski, Dariusz Krawczyk, Mariusz Roman.
22.00 Poczęstunek
22.30 Spotkanie z Dyr. Muzeum II Wojny Światowej Karolem Nawrockim, prezentacja placówki