2025-01-24
Z przykrością informujemy Odszedł Tomasz Adrjan.
NASZ KOLEGA TOMASZ ADRJAN NIE ŻYJE!
Nie zdążyliśmy przyjąć Go do SFMW, tak bardzo ucieszyliśmy się na wieść, że ktoś z pierwszej ekipy FMW WiM, się odnalazł, mieliśmy zebrać jego wspomnienia, złożył deklarację do SFMW... O dacie pogrzebu, gdy tylko ustalimy, poinformujemy.
Spoczywaj w Pokoju.
24 stycznia doszło do tragicznego wydarzenia w gminie Jonkowo. Dziś zebrali się radni na XII Nadzwyczajna Sesja Rady Gminy Jonkowo. Zastępca wójta, Tomasz Stanisław Adrjan, niespodziewanie poczuł się źle. Wezwano karetkę pogotowia, która natychmiast przetransportowała go do szpitala. Niestety, w trakcie transportu stan pana Tomasza gwałtownie się pogorszył i, mimo wysiłków ratowników medycznych, zmarł.
TOMASZ ADRJAN
Jako student Wyższej Szkoły Pedagogicznej oraz Akademii Rolniczo- Technicznej w Olsztynie był aktywnym działaczem opozycji demokratycznej w PRL. W okresie od 13.12.1981 r. do 17.07.1986 r. gromadził, przechowywał i kolportował na terenie Olsztyna podziemne wydawnictwa o charakterze antypaństwowym takie jak: ,,Nasze Wiadomości”, ,,Monit”, ,,Tygodnik Mazowsze”, ,,Amnesty International Newsletter”, ,,Promieniści”, ,,Solidarność Walcząca”, ,,Rezonans”, ,,Kłos”, ,,Nurty” oraz inne broszury i ulotki zdelegalizowanego NSZZ ,,Solidarność”. Pan Tomasz Stanisław

Adrian był również jednym z założycieli niepodległościowej organizacji Federacja Młodzieży Walczącej w Olsztynie powstałej w grudniu 1985 r. i podejmującej działalność opozycyjną do czerwca 1986 r. W ramach tej organizacji sporządził i kolportował w Olsztynie w nocy z 29 na 30 kwietnia 1986 r. około 1500 sztuk ulotek nawołujących do bojkotu obchodów święta 1- Maja o następujących tytułach: ,,1- Maja na działce”, ,,1- Maja naszym świętem”, ,,1- Maja świętem solidarnych”, ,,1- Maja na rybach”. Ponadto 23.06.1986 r. rozrzucił na terenie Olsztyna około 1000 sztuk ulotek nawołujących do czynnego protestu i niszczenia dekoracji w związku z X Zjazdem PZPR. W związku z aktywną działalnością niepodległościową Służba Bezpieczeństwa przeprowadziła z nim 11.09.1986 r. rozmowę profilaktyczno- ostrzegawczą. Pozostawał w zainteresowaniu SB do 1988 r.