2008-04-21
PROTEST
STOWARZYSZENIA FEDERACJI MŁODZIEŻY WALCZĄCEJ
Po latach stanu wojennego oraz tłamszenia przez reżim komunistyczny wszelkich przebłysków wolności, pojawiła się nadzieja, 2 maja 1988 wybuchły strajki!
Strajki miały miejsce w nielicznych miastach Polski, a brutalnie je stłumiono w Nowej Hucie.
W Gdańsku strajkowali stoczniowcy i studenci, wspomagało ich całe młode pokolenie nazywane dzisiaj Generacją 1988, któremu obca była obojętność starszych działaczy „Solidarności".
2008-04-21
Z perspektywy lat wydaje się, że protesty młodzieży w maju 1988 r. stały się najważniejszym wydarzeniem tego okresu. Sprawdzianem solidarności różnych młodzieżowych ugrupowań, które wówczas prowadziły działalność niezależną w naszym regionie. To młode pokolenie, a nie „stara Solidarność”, zorganizowało strajki: na stoczni, Uniwersytecie Gdańskim i protesty poparcia w szkołach. Było to wspólne dzieło niezależnej młodzieży regionu gdańskiego jako całości, a nie jakieś indywidualnej, jednej organizacji.
2008-04-20
MAJ 1988 - ROZBROJONA BOMBA
Strajk w maju 1988 był dla mnie pewnym zaskoczeniem. Wydawało mi się wtedy, że ludzie pogodzili się z tym, że komuna będzie panować wiecznie, a spora niegdyś opozycja antykomunistyczna będzie pełnić taką samą rolę jak dysydenci, w innych krajach rządzonych przez komunistów.
2008-03-18
Akademia Wolności o Polskim Marcu
W auli Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej we Włocławku 2 kwietnia 2008 r. odbyła się III Sesja Akademii Wolności. Patronat nad szczególną Sesją Akademii objął poseł Marek Wojtkowski. Spotkanie odbyło się pod hasłem: „Marzec to nie tylko pierwszy dzień wiosny…
Źródło: http://www.fmw.org.pl/index.php?option=27&gal_id=92
2008-03-18
Instytut Pamięci Narodowej
Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu
Sekretariat Prezesa
ul. Towarowa 28
00-839 Warszawa
(NAGRODA)
Pozwalamy sobie przedstawić Wysokiej Komisji kandydaturę Pana Leszka Jaranowskiego do Nagrody Kustosz Pamięci Narodowej.
2008-03-10
Spotkanie w Łodzi
8 marca, czyli 24 lata po powołaniu do życia FMW przez warszawskich uczniów, spotkalismy się w Łodzi, w Instytucie Europejskim przy ul. Piotrkowskiej 258/260 na I Ogólnopolskie Spotkanie Stowarzyszenia Federacji Młodzieży Walczącej.
Federacja wraca do gry
Po kilkunastu latach Federacja Młodzieży Walczącej wraca do działalności. W ubiegłym roku 1 września w Gdańsku, przedstawiciele kilku ośrodków FMW z okresu działalności konspiracyjnej powołali do życia Stowarzyszenie Federacji Młodzieży Walczącej. 17 grudnia Sąd Rejonowy w Gdańsku zarejestrował SFMW. Na I Ogólnopolskie Spotkanie Członków i Sympatyków SFMW wybrano Łódź, dokąd 8 marca zjechała się prawie setka działaczy Federacji z całej Polski.
2008-02-26
Komunikat nr 1/2008
8 marca, czyli 24 lata po powołaniu do życia FMW przez warszawskich uczniów, spotykamy się w Łodzi, w Instytucie Europejskim przy ul. Piotrkowskiej 258/260 na I Ogólnopolskie Spotkanie Stowarzyszenia Federacji Młodzieży Walczącej.
2008-02-25
Sprawozdanie z obchodów w Waksmundzie
Organizatorem obchodów 61 rocznicy ostatniej walki i śmierci Józefa Kurasia „Orła-Ognia” – pod honorowym patronatem Posła RP Edwarda Siarki - był Społeczny Komitet Pamięci Żołnierzy Konfederacji Tatrzańskiej, „Rocha” i Zgrupowania „Błyskawica” / Marcin Kolasa , Maria Kolasa, Adam Błaszczyk/ wraz z podhalańskim kołem Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego / Kazimierz Pajerski, Helena Waksmundzka/ Tegoroczne obchody stanowiły kontynuację (17 lat tradycji) podtrzymywania pamięci, realizowanej przez środowisko kombatantów – partyzantów, członków siatki cywilnej i ich rodzin, członków antykomunistycznych organizacji młodzieżowych.
« poprzednia strona [1] [2] [3] ... [53] [54] 55 [56] [57] [58] następna strona »